مهربانی
مهربانی
چهارشنبه 22 اسفند‌ماه سال 1386
جشن طبیعت

 

یا مقلب القلوب والابصار

یا مدبر الیل و النهار

یا محول الحول والاحوال

حوّل حالنا الی احسن الحال

    

اینک با خداحافظی دنیای خاموش و آرام زمستانی که بیش از چند روز به پایانش نمانده است ، صدای پای بهار با پیراهن زمردین ، خورشید ، با فروغ طلایی ، قوس و قزح با قطره ی دلنواز، گلها با رنگ و بوی روح پرور و قطرات شبنم با صافی وشفافی خود همگان را به فصل مسرت وخوشحالی می کشاند وغوطه ورمان می سازد.

چه  بزرگ  است  فرشی که خداوند ازشرق تا غرب گسترده و چه زیباست ، نقش ونگارهایی که این فرش بزرگ را بدآن آرایش داده و گویی سال با چهارفصل خود پارچه ایست که تاروپود آن ازگلها و خارها ومیوه ها وعلف های خشک بهم بافته شده و درعین حال چقدرزیبا ودلنوازاست این آغازجشن بهارکه نوروزش مینامیم.

بهار، بهارهرسال می آید و می رود  و دنیا علی التوالی پس ازپیری و فرسودگی اش ، دوره ی جوانی اش را دوباره از سرمی گیرد و با خورشید فروزانش گستره ی آسمان را نقره گون و زمین را نور باران میکند .

پس چه خوش بود اگربا قطرات شبنم روحبخش بهاری ، عشق به ظرافت و زیبایی را با شروع  دوباره ی هربهار تقویت می کردیم . وقتی به لحظات زیبا و بی نظیر تحویل سال نزدیک و نزدیکترمی شویم ، طبیعت جشنی باشکوه در آسمان و زمین برپا می کند و در آن وقت که در زیر لب دعای تحویل سال آهسته و ملایم زمزمه می شود، بی اختیار به یاد فرازنده  سپهر و فروزنده ماه ومهر ما را می اندازد . و در آن لحظه عرفانی ، بی اختیار متوجه می شویم که این دنیای مادی وفناپذیر که بنیادش را بر باد نهاده اند ، بدین زیبائیست ، پس دنیای  ابدی که سرمنزل حیات جاودانیست و تغییر و فنا بدآن راه ندارد چقدرزیبا ودلفریب می تواند باشد.

بهار دوره جوانی طبیعت است وهمیشه روح امید ونشاط را به همراه دارد.

مگر نه اینکه طبیعت برای دلهای غمدیده مایه مسرت و نشاط  و برای روح های حساس موضوع  تفکر وتآمل است .

به واقع ، دربهار، چهره ی ارغوانی گل ، دل می برد و نغمه ی  آسمانی بلبل روح می بخشد. غنچه ازشوق پیراهن میدرد و نرگس با چشمان خواب آلود جلوه ی  او را می نگرد و سوسن با یاسمن به هزارزبان سخن می گوید و راز نهان را عیان میکند. و نغمه موزون آبشاران گوش را می نوازد. و ابربهاری صبح وشام وگاه وبی گاه ازفرط نشاط  اشک می ریزد.

در مقابل نغمه ی خوش آهنگ  طبیعت ، چنگ وساز چه اهمیت دارد. در پیشگاه این دفتربزرگ ، کتاب به چه کارمی رود؟  کسی که  به آسمان می نگرد و میلیونها نقاط  درخشان را می بیند نمی تواند ازتعجب وتواضح در مقابل این دستگاه  بزرگ و این نظام  شگفت انگیز خودداری  کند. پس  بیائید در لحظه مقدس وعرفانی تحویل سال ازخداوند برای هم خیر و برکت بخواهیم وهمگان را به یاد آریم وزنگ تحول این لحظه بزرگ را جشن بگیریم وسالی خوش برای هم آرزو کنیم و با تغییراین سال دردرون خود نیزتحولی ایجاد نمائیم .

 

هرروزتان نوروزونوروزتان پیروز

  


عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری